Poznaj kondycję finansową firmy z prognozy

Prognoza finansowa naszego przedsiębiorstwa jest bardzo istotnym elementem nie tylko biznes planu, ale też wszelkich planów związanych z rozwojem firmy, jej rozbudową lub też wszelkimi zmianami związanymi z finansami, na które chcemy pożyczyć pieniądze. Sporządzanie prognozy wyników najczęściej poleca się swojej głównej księgowej, lub też zabiera się za to samodzielnie.

Taką prognozę tworzy się na kilka lat. Oprócz celów finansowych, takich jak zaciągnięcie kredytu na podstawie prognozy można ją wykonać również po to, aby lepiej zrozumieć własną sytuację ekonomiczną. Projekcja finansowa jest tylko planem na przyszłe lata, musimy zawrzeć w niej wszelkie przychody i koszty firmy, oraz odpowiedzieć na pytanie czy firma poradzi sobie z przetrwaniem przez te kilka lat na rynku. Wiadomo, że ryzyko jest duże i czasami z naszej prognozy możemy wyczytać kiedy upadniemy, a nie kiedy uda nam się spłacić kredyt, ale czego nie robi się z nadzieją, że jednak się uda?

Z czego korzystać?

Przed przystąpieniem do prognozowania każda osoba musi zastanowić się jakiego narzędzia użyje. Najczęściej używa się do tego arkusza kalkulacyjnego. Każdy sposób ma jednak swoje plusy i minusy. Minusem tego arkusza jest to, że wszelkie działania arytmetyczne trzeba wprowadzić samemu. Oznacza to, że musimy posiadać wiedzę na temat budowy i sposobu dokonywania obliczeń potrzebnych do sprawozdania finansowego. Z tego właśnie powodu powstały specjalne narzędzia, dzięki którym nie trzeba być specjalistą w pisaniu prognoz, aby takową stworzyć.


Odpowiedz